Aktualności i Blog

Podłoga winylowa – co warto o niej wiedzieć?

Podłogi winylowe to rozwiązanie, które ze względu na swoje właściwości oraz dużą dostępność jest coraz bardziej popularnym produktem na rynku. Mimo to, niektórym osobom nadal kojarzą się one z czasami PRL-u i linoleum. Jednak dostęp do nowoczesnych technologii sprawia, że obecnie możemy osiągnąć zdecydowanie lepszy efekt wizualny produkowanych podłóg. Panele winylowe to innowacyjny sposób na szybkie i stosunkowo niedrogie odświeżenie wnętrza. Wyjaśniamy czym są panele winylowe, z czego się składają i kiedy warto zastosować je w swoim wnętrzu.

Podłogi winylowe – co to takiego?

Nazwa paneli winylowych pochodzi od polichlorku winylu, czyli jednego ze składników, który wykorzystuje się do ich produkcji. Rdzeń podłogi stanowi płyta HDF oraz podkład korkowy lub spieniony PVC. Warstwa wierzchnia wykonana jest z powłoki winylowej, która gwarantuje odporność na uszkodzenia, działanie wody i czynników zewnętrznych. Możliwości jakie daje obecnie technologia umożliwiają uzyskanie bardzo wiarygodnej imitacji naturalnych materiałów, takich jak: drewno, kamień czy ceramika lub nadrukowanie innego, dowolnego wzoru.

Podłogi winylowe – zalety

Ze względu na swoje właściwości podłogi winylowe posiadają wiele zalet, które sprawiają, że idealnie nadają się one do niemal każdego wnętrza. Są cenione za swoją wytrzymałość, która jest dużo większa niż w przypadku paneli laminowanych. Podłoga winylowa Lublin jest elastyczna i miękka, dlatego ryzyko uszkodzeń mechanicznych jest niewielkie. Ponadto, panele winylowe są odporne na działanie wody, dlatego można zastosować je nawet w pomieszczeniach, w których mogą mieć kontakt z wodą. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie sprawdzą się one w miejscach, w których będą nieustannie mokre, tak jak pod prysznicem czy w saunie.

Podłogi winylowe są również bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Plamy nie wnikają w ich strukturę, dlatego wystarczy je umyć, aby pozbyć się zabrudzeń. Co więcej, mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu. Kolejną zaletą paneli winylowych jest komfort ich użytkowania. Umieszczony na spodzie korek sprawia, że podłoga jest cicha w użytkowaniu, nie słychać odgłosu stawianych kroków i uderzeń.

Podłogi winylowe – samoprzylepne czy na klik?

Panele winylowe są dostępne w dwóch rodzajach – samoprzylepne i montowane na klik. Pierwsze z nich można położyć bezpośrednio na poprzedniej warstwie podłogi, wystarczą ją tylko oczyścić oraz wypoziomować, jeśli jest nierówna. Panele na klik również są łatwe w montażu, jednak ich zasada działania jest nieco inna. Za ich pomocą tworzy się tzw. podłogę pływającą, czyli taką, która nie jest przymocowana bezpośrednio do fundamentu. Istnieją różne sposoby montażu paneli winylowych – zamki typu 2G, 5G lub fall down.

Panele winylowe są odpowiednie dla osób, którym zależy na estetycznym i trwałym rozwiązaniu w rozsądnej cenie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają panele winylowe na żywo zapraszamy do naszego showroomu w mieście Lublin.